Etusivu
Tietoa Penasta
PenaPedia
Pena Palsta
Kuvakalleria
Savukehinnasto
Linkkejä
Materiaalia
Vanhat tiedotteet

Ajoneuvotietokanta (BETA)
Osoitetietokanta (BETA)

Yritystietokanta (BETA)

Vanhat uutiset

Sähkönsiirron tariffilaskuri

Lääketietokanta (FIMEA)

UUTTA! Kotinäyttöbeta

Testikartasto (JavaScript)

Kappale Kauneinta Suomea
Metsäkaatopaikkoja
--> Adolf <--
LOTTO-numerot

PenaNetworksin museo
PenaNetworksin kirjasto

Suosittelemme Ääliömäiset sivustot

Pulautteet

<Oispa> Kaljaa
<Sergei Lavrov> Voitte kutsua sitä miksi tahdotte, mutta he aivan suoraan taistelevat meitä vastaan. Kutsumme sitä hybridisodaksi, mutta se ei muuta mitään. Länsi de facto taistelee meitä vastaan, he vain käyttävät siihen ukrainalaisten käsiä ja ruumiita.
<Dorka> Tarvitsen anaali harjoja !¡!!
<Hot Hotz> Hi lovers, do you like what you see? Well you can have it, you can have it all. Call now 1-500-HOT-HOTZ!!
<Žuravljov> Haistelen pensaa ja kusisia akkojen sukkahousuja

Nimesi:

Lausahdus:

70 käyttäjää paikalla
Viranomaisia paikalla:

Muista katsoa myös paikallaolijat!

Herra_Snellman

PenaSäätiöiden osoitetietokanta

Karttapalvelimen tila: Päällä: 8257 pts/1 00:49:14 java

Hirvivaarantie 62, Kuhmo

Osoitteessa Hirvivaarantie 62 sijaitsee seuraavat rakennukset ja kiinteistöt:

RakennustunnusKiinteistötunnusRakennuksen käyttötarkoitusKoordinaatit
1011543673 29040100110006 Asuin- tai toimitilarakennus 7157246 617747

Yleistietoa alueesta 88760 Iivantiira

Asukasrakenne

Asukkailla tarkoitetaan alueella vakinaisesti asuvaa väestöä. Ne henkilöt, joilla väestötietojärjestelmän mukaan oli kotipaikka Suomessa vuoden lopussa (31. joulukuuta), kuuluvat asukkaisiin kansalaisuudesta riippumatta. Asukkaiden sijainti määräytyy asuinrakennusten koordinaattien perusteella.
Laitoksissa asuvat henkilöt saavat sijaintitiedot laitoksen koordinaattien mukaan, mikäli ne ovat tiedossa. Pois sen sijaan jäävät koordinaatiton laitosväestö, ulkomailla tilapäisesti asuvat Suomen kansalaiset ja henkilöt, joiden sijaintitietoa kunnassa ei tiedetä. Koordinaatittoman väestön osuus vuositasolla on noin prosentti koko väestöstä.

Väestö202320222021202020192018201720162015
Miehiä:787582889292969798
Naisia:545655565759636365
Keski-ikä:575655545352505049
Koulutustaso

Tiedot koskevat 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Kultakin henkilöltä on otettu huomioon vain yksi koulutus, joka on koulutusasteen mukaan korkein tai saman asteisista tutkinnoista viimeisin suoritettu tutkinto. Silloin, kun henkilö on suorittanut ylioppilastutkinnon ja toisen asteen ammatillisen tutkinnon, määräytyy koulutus toisen asteen ammatillisen tutkinnon mukaan.

Koulutus202320222021202020192018201720162015
Peruskoulun suorittaneet383640434144505555
Ylioppilastutkinnon suorittaneet335553876
Ammatillisen tutkinnon suorittaneet727173778281798179
Alemman korkeakoulututkinnon suorittaneet785557543
Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneet333344333
Koulutetut yhteensä:858586909695959591
Tulotaso

Tiedot koskevat 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Tulotiedot perustuvat käytettävissä oleviin rahatuloihin. Käytettävissä olevat rahatulot lasketaan vähentämällä bruttorahatuloista maksetut tulonsiirrot:
+ palkkatulot
+ yrittäjätulot
+ omaisuustulot (ilman asuntotuloa)
+ saadut tulonsiirrot (ilman asuntotuloa)
(= bruttorahatulot)
– maksetut tulonsiirrot
= käytettävissä olevat rahatulot.

Maksetut tulonsiirrot muodostuvat lähinnä välittömistä veroista ja sosiaaliturvamaksusta. Lisäksi maksettuihin tulonsiirtoihin luetaan pakolliset eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut sekä maksetut elatusavut. Maksettuihin veroihin ei ole laskettu kirkollisveroa, vapaaehtoisia yksilöllisiä vakuutusmaksuja eikä välillisiä veroja. Euromääräiset tiedot on esitetty tilastovuoden rahanarvossa.

Tulolaji202320222021202020192018201720162015
Asukkaiden keskitulot215812002820682186761850317500179921754016876
Asukkaiden mediaanitulot177691604917073159931655615805164491547314136
Alimpaan tuloluokkaan kuuluvat asukkaat485543534663555962
Keskimmäiseen tuloluokkaan kuuluvat asukkaat565466717866767668
Ylimpään tuloluokkaan kuuluvat asukkaat191217141515141516
Asukkaiden ostovoimakertymä265448724233752605929257734625718722519947260889926310292463827
Talouksien koko ja elämänvaihe

Talouden muodostavat samassa asuinhuoneistossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Tilastollinen määritelmä taloudelle on asuntokunta. Väestötietojärjestelmän mukaan vakinaisesti laitoksissa kirjoilla olevat, asunnottomat, ulkomailla ja tietymättömissä olevat henkilöt eivät muodosta asuntokuntia. Asuntolarakennuksiksi luokitelluissa rakennuksissa asuvat henkilöt, joiden asunto ei täytä asuinhuoneiston määritelmää, eivät muodosta asuntokuntia. HUOM! Tietojen tulkinnassa on huomioitava, että eri luokat ovat osittain päällekkäisiä.

Asuminen202320222021202020192018201720162015
Taloudet yhteensä696668717472747576
Talouksien keskikoko1.922222.12.12.12.1
Asumisväljyys55.854.153.251.951.549.546.847.846.9
Yksinasuvien taloudet262223
Nuorten yksinasuvien taloudet333312312
Lapsettomat nuorten parien taloudet333312312
Pienten lasten taloudet110011220
Alle kouluikäisten lasten taloudet212222220
Kouluikäisten lasten taloudet210234554
Teini-ikäisten lasten taloudet445443345
Yhden vanhemman lapsitaloudet212
Aikuisten taloudet262325313936403944
Eläkeläisten taloudet363635332929272826
Omistusasunnoissa asuvat taloudet636164656565646867
Muissa asunnoissa asuvat taloudet110000000
Työllisyys
Työllisyys202320222021202020192018201720162015
Työlliset474956546161647067
Työttömät131012172123211915
Työpaikat yhteensä (TP)151419212320221928
Rakennukset ja asunnot

Rakennuksia ja kesämökkejä koskevat tiedot saadaan Tilastokeskukseen pääosin Digi- ja väestötietoviraston väestötietojärjestelmästä, johon kuntien rakennusvalvontaviranomaiset ilmoittavat rakennuksia koskevat rakennusluvanvaraiset tiedot.
Tilastokeskuksen rakennuskantaan eivät sisälly kevytrakenteiset katokset ja kioskit, maataloustuotannossa yksinomaan käytettävät rakennukset eivätkä asuinrakennusten sauna- ja talousrakennukset. Rakennuskantaan eivät sisälly myöskään kesämökit, vaan ne kuuluvat kesämökkikantaan. Rakennus- ja kesämökkikannat eivät sisällä samoja rakennuksia, sillä yksittäinen rakennus luokitellaan joko rakennuskantaan tai kesämökkikantaan. Vakinaisesti asutut kesämökit sisältyvät asuntokantaan ja sitä kautta myös rakennuskantaan, mutta eivät kesämökkikantaan. Tilastossa käytetään Rakennusluokitusta 2018.

Muuttujat202320222021202020192018201720162015
Rakennukset yhteensä119118107107106107108108107
Asuinrakennukset yhteensä10810996969597959594
Kesämökit yhteensä118118138138133130131129128
Muut rakennukset yhteensä11911111110131313
Asunnot888979808285858695
Asuntojen keskipinta-ala101.1100.1104.4104101.7101.699.29998.4
Pientaloasunnot858379808285858695
Kerrostaloasunnot000000000
Muut asunnot36
Näytä ajoneuvotietoja Kuhmo

Liikennekäytössä olevia ajoneuvoja paikkakunnalla Kuhmo

69 kpl L1 Mopo 108 kpl L1e Mopo 2 kpl L2 Mopo 5 kpl L2e Mopo 112 kpl L3 Moottoripyörä 65 kpl L3e Moottoripyörä 2 kpl L4 Moottoripyörä 3 kpl L6e Kevyt nelipyörä 10 kpl L7e Nelipyörä 35 kpl LTR Liikennetraktori 4288 kpl M1 Henkilöauto 215 kpl M1G Henkilöauto 12 kpl M2 Linja-auto 17 kpl M3 Linja-auto 412 kpl MA Maastoajoneuvo 209 kpl MTK Moottorityökone 1688 kpl MUU Muu 554 kpl N1 Pakettiauto 210 kpl N1G Pakettiauto 45 kpl N2 Kuorma-auto 11 kpl N2G Kuorma-auto 160 kpl N3 Kuorma-auto 5 kpl N3G Kuorma-auto 2492 kpl O1 Kevyt perävaunu 296 kpl O2 Perävaunu 252 kpl O4 Perävaunu 154 kpl T Traktori 118 kpl T1 Traktori 3 kpl T2 Traktori 219 kpl T3 Traktori
Lista asunto-osakeyhtiöistä
NimiOsoiteYritysmuotoToiminnassaOsoitteet

Sijainti kartalla

Geoserver haltuun - pikkuhiljaa?
Aineiston lähteenä toimii Maanmittauslaitoksen avoin data.
Päällä: 8257 pts/1 00:49:14 java
Mistä aineisto on peräisin? Katso lisätietoja Täältä

Uutta!Uutta! Graafinen kartta

Keskustele sijainnista

Ole hyvä ja kerro mietteesi Hirvivaarantie 62 sijaitsevista rakennuksista tai kiinteistöstä.
Jos kommentoit asunto-osakeyhtiötä, ilmoitathan sen komenteissa! Muukin alueeseen tai kuntaan liittyvä keskustelu on tervetullutta.
Osoitetietokanta on vasta kehitysvaiheessa, kehitystä voitte seurata osoittessa: /keskustelu/index.php?aihe=244

Nimimerkki:

First Name:

Kommentti:

AikaKommentoijaKommentti

Copyright © PenaNetworks säätiöt 2006 - 2023