Etusivu
Tietoa Penasta
PenaPedia
Pena Palsta
Kuvakalleria
Savukehinnasto
Linkkejä
Materiaalia
Vanhat tiedotteet

Ajoneuvotietokanta (BETA)
Osoitetietokanta (BETA)

Yritystietokanta (BETA)

Vanhat uutiset

Sähkönsiirron tariffilaskuri

Lääketietokanta (FIMEA)

UUTTA! Kotinäyttöbeta

Testikartasto (JavaScript)

Kappale Kauneinta Suomea
Metsäkaatopaikkoja
--> Adolf <--
LOTTO-numerot

PenaNetworksin museo
PenaNetworksin kirjasto

Suosittelemme Ääliömäiset sivustot

Pulautteet

<Žuravljov> Haistelen pensaa ja kusisia akkojen sukkahousuja
<Aleksei Žuravljov> He eivät päästä autoja eivätkä ihmisiä läpi Suomeen. Jostain syystä he sanovat, että autolla ei pääse, mutta tankeista he eivät puhu mitään. Ehkä he valmistautuvat siihen.
<gu8ew9rjhgoiuersjngm> 0xE62A406e249a6F44F2fd41E2E6e722E31b39Bb24
<Sergei> Neekerit imee mua ja nussii mua
<Sergei Lavrov> Washingtonin massiivinen kampanja Ukrainan tukemiseksi asein merkitsee sotaa Venäjää vastaan. Yhdysvallat on pitkään valmistanut Kiovaa juuri tätä tarkoitusta varten. He lähettävät aseita, ammuksia, tiedustelutietoja ja satelliittitietoja. He käyvät sotaa meitä vastaan.

Nimesi:

Lausahdus:

105 käyttäjää paikalla
Viranomaisia paikalla:

Muista katsoa myös paikallaolijat!

Herra_Snellman

PenaSäätiöiden osoitetietokanta

Karttapalvelimen tila: Päällä: 8257 pts/1 00:14:11 java

Länsi-Valkeinen , Rautavaara

Osoitteessa Länsi-Valkeinen sijaitsee seuraavat rakennukset ja kiinteistöt:

RakennustunnusKiinteistötunnusRakennuksen käyttötarkoitusKoordinaatit
1036148362 68740200060015 Tuotanto- tai muu rakennus 7018931 576571

Yleistietoa alueesta 73850 Ala-Luosta-Riitasalo

Asukasrakenne

Asukkailla tarkoitetaan alueella vakinaisesti asuvaa väestöä. Ne henkilöt, joilla väestötietojärjestelmän mukaan oli kotipaikka Suomessa vuoden lopussa (31. joulukuuta), kuuluvat asukkaisiin kansalaisuudesta riippumatta. Asukkaiden sijainti määräytyy asuinrakennusten koordinaattien perusteella.
Laitoksissa asuvat henkilöt saavat sijaintitiedot laitoksen koordinaattien mukaan, mikäli ne ovat tiedossa. Pois sen sijaan jäävät koordinaatiton laitosväestö, ulkomailla tilapäisesti asuvat Suomen kansalaiset ja henkilöt, joiden sijaintitietoa kunnassa ei tiedetä. Koordinaatittoman väestön osuus vuositasolla on noin prosentti koko väestöstä.

Väestö202320222021202020192018201720162015
Miehiä:444746515557595656
Naisia:404240384041403939
Keski-ikä:504847484748474849
Koulutustaso

Tiedot koskevat 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Kultakin henkilöltä on otettu huomioon vain yksi koulutus, joka on koulutusasteen mukaan korkein tai saman asteisista tutkinnoista viimeisin suoritettu tutkinto. Silloin, kun henkilö on suorittanut ylioppilastutkinnon ja toisen asteen ammatillisen tutkinnon, määräytyy koulutus toisen asteen ammatillisen tutkinnon mukaan.

Koulutus202320222021202020192018201720162015
Peruskoulun suorittaneet202322242527262831
Ylioppilastutkinnon suorittaneet111222224
Ammatillisen tutkinnon suorittaneet454745484950515149
Alemman korkeakoulututkinnon suorittaneet112101000
Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneet332245544
Koulutetut yhteensä:505250535558585757
Tulotaso

Tiedot koskevat 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Tulotiedot perustuvat käytettävissä oleviin rahatuloihin. Käytettävissä olevat rahatulot lasketaan vähentämällä bruttorahatuloista maksetut tulonsiirrot:
+ palkkatulot
+ yrittäjätulot
+ omaisuustulot (ilman asuntotuloa)
+ saadut tulonsiirrot (ilman asuntotuloa)
(= bruttorahatulot)
– maksetut tulonsiirrot
= käytettävissä olevat rahatulot.

Maksetut tulonsiirrot muodostuvat lähinnä välittömistä veroista ja sosiaaliturvamaksusta. Lisäksi maksettuihin tulonsiirtoihin luetaan pakolliset eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut sekä maksetut elatusavut. Maksettuihin veroihin ei ole laskettu kirkollisveroa, vapaaehtoisia yksilöllisiä vakuutusmaksuja eikä välillisiä veroja. Euromääräiset tiedot on esitetty tilastovuoden rahanarvossa.

Tulolaji202320222021202020192018201720162015
Asukkaiden keskitulot245032426623769233502220321056224032012920238
Asukkaiden mediaanitulot205211944018982205711897619731203591883117889
Alimpaan tuloluokkaan kuuluvat asukkaat202121232323212526
Keskimmäiseen tuloluokkaan kuuluvat asukkaat353737394652484649
Ylimpään tuloluokkaan kuuluvat asukkaat151714151612151413
Asukkaiden ostovoimakertymä171521718199581711403179797818872381831853188186517109251780956
Talouksien koko ja elämänvaihe

Talouden muodostavat samassa asuinhuoneistossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Tilastollinen määritelmä taloudelle on asuntokunta. Väestötietojärjestelmän mukaan vakinaisesti laitoksissa kirjoilla olevat, asunnottomat, ulkomailla ja tietymättömissä olevat henkilöt eivät muodosta asuntokuntia. Asuntolarakennuksiksi luokitelluissa rakennuksissa asuvat henkilöt, joiden asunto ei täytä asuinhuoneiston määritelmää, eivät muodosta asuntokuntia. HUOM! Tietojen tulkinnassa on huomioitava, että eri luokat ovat osittain päällekkäisiä.

Asuminen202320222021202020192018201720162015
Taloudet yhteensä454541424647474847
Talouksien keskikoko1.922.12.12.12.12.122
Asumisväljyys56.553.350.850.850.250.149.652.151.4
Yksinasuvien taloudet211813
Nuorten yksinasuvien taloudet110011111
Lapsettomat nuorten parien taloudet110011111
Pienten lasten taloudet333133211
Alle kouluikäisten lasten taloudet344454333
Kouluikäisten lasten taloudet244444334
Teini-ikäisten lasten taloudet323133343
Yhden vanhemman lapsitaloudet211
Aikuisten taloudet192016161818202321
Eläkeläisten taloudet191818192021201719
Omistusasunnoissa asuvat taloudet454440414444444544
Muissa asunnoissa asuvat taloudet000012222
Työllisyys
Työllisyys202320222021202020192018201720162015
Työlliset404142394145454445
Työttömät114576442
Työpaikat yhteensä (TP)181618181716162225
Rakennukset ja asunnot

Rakennuksia ja kesämökkejä koskevat tiedot saadaan Tilastokeskukseen pääosin Digi- ja väestötietoviraston väestötietojärjestelmästä, johon kuntien rakennusvalvontaviranomaiset ilmoittavat rakennuksia koskevat rakennusluvanvaraiset tiedot.
Tilastokeskuksen rakennuskantaan eivät sisälly kevytrakenteiset katokset ja kioskit, maataloustuotannossa yksinomaan käytettävät rakennukset eivätkä asuinrakennusten sauna- ja talousrakennukset. Rakennuskantaan eivät sisälly myöskään kesämökit, vaan ne kuuluvat kesämökkikantaan. Rakennus- ja kesämökkikannat eivät sisällä samoja rakennuksia, sillä yksittäinen rakennus luokitellaan joko rakennuskantaan tai kesämökkikantaan. Vakinaisesti asutut kesämökit sisältyvät asuntokantaan ja sitä kautta myös rakennuskantaan, mutta eivät kesämökkikantaan. Tilastossa käytetään Rakennusluokitusta 2018.

Muuttujat202320222021202020192018201720162015
Rakennukset yhteensä837888889092868888
Asuinrakennukset yhteensä686575757780767878
Kesämökit yhteensä767576767777777777
Muut rakennukset yhteensä151313131312101010
Asunnot616053545659555666
Asuntojen keskipinta-ala102.7103.2103.5104.7105.5105.4102.3102.195.7
Pientaloasunnot585753545659555666
Kerrostaloasunnot000000000
Muut asunnot33
Näytä ajoneuvotietoja Rautavaara

Liikennekäytössä olevia ajoneuvoja paikkakunnalla Rautavaara

18 kpl L1 Mopo 32 kpl L1e Mopo 3 kpl L2 Mopo 2 kpl L2e Mopo 25 kpl L3 Moottoripyörä 12 kpl L3e Moottoripyörä 1 kpl L5e Kolmipyörä 1 kpl L7e Nelipyörä 16 kpl LTR Liikennetraktori 820 kpl M1 Henkilöauto 31 kpl M1G Henkilöauto 2 kpl M2 Linja-auto 1 kpl M3 Linja-auto 76 kpl MA Maastoajoneuvo 10 kpl MTK Moottorityökone 415 kpl MUU Muu 118 kpl N1 Pakettiauto 37 kpl N1G Pakettiauto 7 kpl N2 Kuorma-auto 6 kpl N2G Kuorma-auto 13 kpl N3 Kuorma-auto 464 kpl O1 Kevyt perävaunu 76 kpl O2 Perävaunu 5 kpl O4 Perävaunu 41 kpl T Traktori 31 kpl T1 Traktori 1 kpl T2 Traktori 40 kpl T3 Traktori
Lista asunto-osakeyhtiöistä
NimiOsoiteYritysmuotoToiminnassaOsoitteet
Asunto Oy Syvärinrinne1986-06-09AOYkyllä
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf: Laskentapalvelu Jaana
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2018-09-07
endDate:
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf:
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2018-03-06
endDate: 2018-09-06
Asunto Oy Syvärinrinne1986-06-09AOYkyllä
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf: Laskentapalvelu Jaana
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2018-09-07
endDate:
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf:
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2018-03-06
endDate: 2018-09-06
Asunto Oy Rautavaaran Kari1986-01-09AOYkyllä
street: Istumamäentie 60careOf:
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2006-06-06
endDate:
street: careOf:
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 1989-07-21
endDate: 2006-06-05
Asunto Oy Rautavaaran Peltoharju1983-05-04AOYkyllä
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf: Laskentapalvelu Jaana
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2015-03-24
endDate:
street: PL 3careOf: Valtimon tili Oy
postCode: 75701
city: VALTIMO
registrationDate: 2013-10-22
endDate: 2015-03-23
Asunto Oy Rautavaaran Peltoharju1983-05-04AOYkyllä
street: Tynnyrikoskentie 3 AcareOf: Laskentapalvelu Jaana
postCode: 73850
city: ALA-LUOSTA
registrationDate: 2015-03-24
endDate:
street: PL 3careOf: Valtimon tili Oy
postCode: 75701
city: VALTIMO
registrationDate: 2013-10-22
endDate: 2015-03-23

Sijainti kartalla

Geoserver haltuun - pikkuhiljaa?
Aineiston lähteenä toimii Maanmittauslaitoksen avoin data.
Päällä: 8257 pts/1 00:14:11 java
Mistä aineisto on peräisin? Katso lisätietoja Täältä

Uutta!Uutta! Graafinen kartta

Keskustele sijainnista

Ole hyvä ja kerro mietteesi Länsi-Valkeinen sijaitsevista rakennuksista tai kiinteistöstä.
Jos kommentoit asunto-osakeyhtiötä, ilmoitathan sen komenteissa! Muukin alueeseen tai kuntaan liittyvä keskustelu on tervetullutta.
Osoitetietokanta on vasta kehitysvaiheessa, kehitystä voitte seurata osoittessa: /keskustelu/index.php?aihe=244

Nimimerkki:

First Name:

Kommentti:

AikaKommentoijaKommentti

Copyright © PenaNetworks säätiöt 2006 - 2023